Ako vybrať správnu pneumatiku na štvorkolku

Výber správnych pneumatík na vašu štvorkolku je veľmi dôležitá a veľmi zložitá záležitosť, pretože pneumatiky veľmi výrazne ovplyvňujú jazdné vlastnosti štvorkolky v teréne aj na ceste. Na trhu existuje nepreberné množstvo typov, profilov a vzoriek pneumatík, vyrábajú sa špeciálne pneumatiky do blata, na šutolinu, do piesku, na kamenie a na najrôznejšie ďalšie povrchy. Jednotlivé pneumatiky navyše majú aj odlišnú konštrukciu, líšia sa počtom plátien a samozrejme rozmermi.

Pred výberom pneumatiky si ujasnite niekoľko nasledujúcich bodov:

  1. Kde a v akom teréne budete pneumatiky najviac používať? V hlbokom blate a bahne? Na motokrosovej trati? V kamenistom teréne? Na lesných a poľných cestách? Alebo by ste radšej využili pneumatiky univerzálne, ktoré pokrývajú takmer všetky typy terénu?
  2. Akú vyžadujete odolnosť pneumatiky proti prerazeniu? Alebo koľko plátien by mala pneumatika mať?

Pojmy:

Počet plátien

Čím viac plátien (po anglicky „ply rating“) je v konštrukci pneumatiky použitých, tým vyššia je jej odolnosť proti prerazeniu a prepichnutiu. S počtom plátien ale zároveň stúpa hmotnosť pneumatiky i pocitová tvrdosť jazdy. Najčastejšie sa na štvorkolkách používajú pneumatiky štvorplátnové, ale z výroby často bývajú na mnohých štvorkolkách namontované pneumatiky iba dvojplátnové, ktoré sú pomerne náchylné na prerazenie. Dvojplátnové pneumatiky sú ale vhodné napríklad na športové štvorkolky na kvalitne pripravenú motokrosovú trať bez kameňov, kde nehrozí veľké nebezpečenstvo prerazenia a kde dvojplátnové pneumatiky prinášajú citlivejšie ovládanie, lepšiu spätnú odozvu a menšiu neodpruženú hmotnosť. Na veľkých a ťažkých štvorkolkách, side by side a UTV sa často používajú pneumatiky šesť až osemplátnové, ktoré majú zároveň aj najväčšiu odolnosť voči prerazeniu.

Profil pneumatiky

Pneumatiky s okrúhlym profilom majú menšiu trakciu v teréne a potrebujú menšiu silu na riadenie, hranatý profil naopak trakciu zvyšuje, pretože v zábere je väčšia plocha, ale spôsobuje určité pritvrdenie podvozku. Pneumatiky s okrúhlym profilom nájdete zvyčajne na úžitkových štvorkolkách, hranaté profily sa používajú napríklad na zadných kolesách športových štvorkoliek.

Vzorka

Výber vzorky je najzložitejšia časť výberu pneumatík a jej voľba je tiež zvyčajne najťažšia. Na nasledujúcich riadkoch vám prinášame základné pravidlá pre výber, ale najlepšie vám s výberom pneumatík poradia naši odborní predajcovia. 

Úžitkové štvorkolky  

Na úžitkové štvorkolky sa väčšinou používajú pneumatiky s okrúhlym profilom a hrubou vzorkou. V našom e-shope nájdete pneumatiky na tvrdý povrch, do blata, do piesku, na kamenie a ďalšie druhy povrchov, na ťažšie štvorkolky odporúčame voliť odolnejšie pneumatiky s väčším počtom plátien.

Športové a pretekárske štvorkolky

V našom e-shope ponúkame špeciálne pneumatiky na quadcross, crosscountry i univerzálne pneumatiky na hobby jazdenie. Pneumatiky na crosscountry a hobby jazdenie sú si konštrukčne podobné, pretože tiež jazdné prostredie je podobné. Pneumatiky s menej hustou vzorkou majú výborné záberové vlastnosti, vyššou náchylnosť na prerazenie a nižšiu životnosť (vzorka sa skôr ojazdí), pri hustejších vzoriek je to naopak. Na quadcross jazdci volia väčšinou pneumatiky s nižším profilovým číslom a pevnejšími bokmi, pretože quadcross sa zvyčajne jazdí na rýchlych upravených motokrosových tratiach.

Cestné štvorkolky  

Na cestné štvorkolky sa predávajú špeciálne široké pneumatiky s cestnou vzorkou, podobné automobilovým, ktoré majú pri správnom spôsobe jazdy vysoký kilometrový priebeh. Tieto pneumatiky nie sú určené do ťažkého terénu alebo na mokrú trávu, ale do ľahšieho terénu sa s nimi môžete pustiť bez obáv.

Pneumatiky do blata 

V našej ponuke nájdete veľký výber pneumatík do blata na športové aj na úžitkové štvorkolky. Pneumatiky do blata majú vysokú agresívnu vzorku s vynikajúcimi samočistiacimi schopnosťami, aby sa pneumatika nezalepovala bahnom.

0 produktů k porovnání PorovnávanieZobraziť porovnanie